wczasy i noclegi w Karwii

Karwia.eu

Park krajobrazowy to teren szczególny, niezwykle atrakcyjny i zadziwiający bogactwem licznych elementów przyrodniczych oraz historycznych, kulturowych i wypoczynkowych. Na jego charakterystyczne cechy wpłynęło łączne oddziaływanie trzech żywiołów: ziemi, wody i powietrza.
Karwia znajduje się w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz sąsiedztwie rezerwatów przyrody:
- "Przylądek Rozewski" z unikalnym wybrzeżem klifowym oraz cennymi gatunkami flory i fauny
- "Bielawa" na którym znajdują się torfowiska wysokiego typu bałtyckiego z charakterystyczną roślinnością, stanowiące ostoję ptactwa wodno-błotnego.

Od 5 stycznia 1978 roku kiedy to został utworzony Nadmorski Park Krajobrazowy ochroną objęto najcenniejsze obszary Północnych Kaszub z unikalną przyrodą obejmujące nie tylko lądy ale i wody morskie. Część lądowa Parku obejmuje wąski pas wybrzeża morskiego, ciągnący się od Białogóry po Półwysep Helski oraz zachodnie brzegi Zatoki Puckiej od Władysławowa do Mechelinek.
Celem utworzenia parku jest ochrona i popularyzacja naturalnych walorów środowiska przyrodniczego, wartości historycznych i kulturowych. Występują tu wszystkie typy brzegów morskich, charakterystyczne dla południowego Bałtyku - klifowe (z malowniczymi wąwozami), wydmowe i niskie wybrzeża zalewowe.
Na terenie NPK i jego otuliny utworzono 14 rezerwatów, 5 użytków ekologicznych, 1 stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej, 2 obszary specjalnej ochrony ptaków.


Oceń artykuł jako pierwszy

Oceń, skomentuj artykuł jako pierwszy


wladyslawowo.org

wczasy we Władysławowie

ustroniemorskie.org

wczasy w Ustroniu Morskim

kuznica.eu

wczasy w Kuźnicy

chalupy.com

wczasy w Chałupach

ostrowo.eu

wczasy w Ostrowie


©  2003 - 2024   www.karwia.eu - noclegi na morzem na wczasy w Karwii - wakacje w Karwii

niedziela, 19 maj 2024r. 16:38:23, online: 55 (0/2), 9.9 ms